Cricket Umpires Australia

News

Domestic and Premier Cricket Finals

Sheffield Shield Final

Congratulations to all Match Officials who have been appointed across the country to cricket finals

Sheffield Shield

Queensland v Tasmania

Umpires: Sam Nogajski and Gerard Abood

Third Umpire: Phil Gillespie

Scorers: Gail Cartwright and Peter Gagen

Match Referee: Peter Marshall

Scorecard

 

Women’s National Cricket League

Premiers: New South Wales

Umpires: Darren Close and Nathan Johnstone (Third: Ben Treloar)

Scorers: Darren Mattison and Kay Wilcoxon

Match Referee: Bob Parry

Scorecard

 

ACT

First Grade – Men

Premiers: Weston Creek Molonglo

Umpires: Andrew Crozier and Terry Keel (Reserve Terry Keel)

Scorecard

 

Lynne O’Meara Women's Grade Competition

Premiers: Western District-UC

Umpires: Margaret Marshall and Gary Rees

Scorecard

 

New South Wales

NSW Premier Cricket First Grade

Premiers: Parramatta

Umpires: Gerard Abood and Greg Davidson (Reserve: Ryan Nelson)

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Second Grade

Premiers: Northern District

Umpires: Simon Lightbody and Tony Wilds (Reserve: Glen Stubbings)

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Third Grade

Premiers: Sydney University

Umpires: Darren Goodger and Ben Treloar

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Fourth Grade

Premiers: Manly Warringah

Umpires: Andrew Hamilton and Troy Penman

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Fifth Grade

Premiers: Manly Warringah

Umpires: Roberto Howard and Marc Nickl

Scorecard

 

Women’s First Grade

Premiers: Universities

Umpires: Sathish Kumar and Bob McGregor

Scorecard

 

Women’s Second Grade

Premiers: Parramatta

Umpires: Gerry Forliano and John Colwell

Scorecard

 

Women’s Third Grade

Premiers: Bankstown

Umpires: Victor Gauci and John Colwell

Scorecard

 

Northern Territory (September 2017)

Men's First Grade

Premiers: Darwin

Umpires: Mark Donfeld and Malcolm Conway

Scorecard

 

South Australia

West End First Grade

Premiers: Tea Tree Gully

Umpires: Craig Thomas and Luke Uthenwoldt

Scorecard

 

West End Second Grade

Premiers: Sturt

Umpires: Harsimran SIngh and Bruce Stribley

Scorecard

 

West End Third Grade

Premiers: Tea Tree Gully

Umpires: Adrian Drosd and Darran Swain

Scorecard

 

West End Fourth Grade

Premiers: Sturt

Umpires: Dhaval Bhatt and Eloise Sheridan

Scorecard

 

Statewide Women’s First Grade

Premiers: West Torrens

Umpires: Michael Williamson and Bill Marshall

Scorecard

 

Statewide Women’s Second Grade

Premiers: Northern District

Umpires: Steve Warren and Tony Trist

Scorecard

 

Queensland

My FootDr First Grade

Premiers: Northern Suburbs

Umpires: David Taylor and Steven Farrell (Reserve: Stephen Dionysius)

Scorecard

 

Alan Pettigrew Second Grade

Premiers: Northern Suburbs

Umpires: Nathan James and Michael Mellifont (Reserve: Peter Clifford)

Scorecard

 

Norm McMahon Shield Third Grade

Premiers: Western Suburbs

Umpires: Murray Branch and Paul Russell (Reserve: Benjamin Farrell)

Scorecard

 

Bob Spence Shield Fourth Grade

Premiers: Valley

Umpires: Daniel Rosolen and Raymond Marsh (Reserve: Greg Douglas)

Scorecard

 

Roy Tanner Shield Fifth Grade

Premiers: Valley

Umpires: Damien McAndrew and Phillip Rogerson (Reserve: Andrew Moir)

Scorecard

 

Katherine Raymont Shield

Premiers: Western Suburbs

Umpires: Jaime Bradley and Joshua Adie

Scorecard

 

Jodie Fields Shield

Premiers: Ipswich-Logan

Umpires: Karen Naylor and Raymond Marsh

Scorecard

 

Tasmania

Premier League First Grade

Premiers: Clarence

Umpires: Mike Graham-Smith and Darren Close (Reserve: Will Braid)

Scorecard

 

Premier League Second Grade

Premiers: Kingborough

Umpires: Muhammad Qureshi and Jamie Mitchell (Reserve: Karun DT)

Scorecard

 

Premier League Third Grade

Premiers: Clarence

Umpires: Greg Beechey and Wade Stewart (Reserve: Gilbert van der Steege)

Scorecard

 

Premier League Women’s

Premiers: Kingborough

Umpires: Harvey Wolff and Greg Beechey

Scorecard

 

Victoria

Victorian Men’s Premier Firsts

Premiers: Dandenong

Umpires: Phil Gillespie and David Shepard (Reserve: Steve Brne)

Scorecard

 

Victorian Men’s Premier Seconds

Premiers: St Kilda

Umpires: Matthew Robertson and Chris Grant (Reserve: Russ Turner)

Scorecard

 

Victorian Men’s Premier Thirds

Premiers: Melbourne University

Umpires: Lou Tenace and Ian Leach (Reserve Jason Veale)

Scorecard

 

Victorian Men’s Premier Fourths

Premiers: Carlton

Umpires: Paul Baleisa and Alfred Gaughan (Graeme Lloyd)

Scorecard

 

Victorian Women’s Premier Firsts

Premiers: Box Hill

Umpires: Ron Birch and Vince Borg (Reserve: Adam Hawking)

Scorecard

 

Victorian Women’s Premier Reserves

Premiers: Essendon Maribyrnong Park

Umpires: Mark Malmberg and Jamie Wyatt (Reserve: Mathew Rogers)

Scorecard

 

Victorian Women’s Premier Seconds

Premiers: Ringwood

Umpires: Lisa McCabe and Alan McCarthy (Reserve: Michael Nolan)

Scorecard

 

Western Australia

First Grade

Premiers: Claremont-Nedlands

Umpires: Nathan Johnstone and Todd Rann (Reserve: Daniel Skinn)

Scorecard

 

Western Australia

Second Grade

Premiers: Bayswater-Morley

Umpires: Trent Steenholdt and James Hewitt (Reserve: Andrew Micenko)

Scorecard

 

Western Australia

Third Grade

Premiers: Melville

Umpires: Dean Trigg and John Taylor (Reserve: Jarryd Buscall)

Scorecard

 

Western Australia

Fourth Grade

Premiers: South Perth

Umpires: Jack Paterson and Daniel Gibbons (Reserve: John Sherry)

Scorecard

 

Female A Grade

Premiers: Melville

Umpires: Reuben Garlett and Alex Hall

Scorecard

 

Female B Grade

Premiers: Melville

Umpires: Martin Brennan and Colin Ogilvie

Scorecard